64-514 Pamiątkowo ul.Szamotulska 15
woj. Wielkopolskie

+48 505 999 317
kontakt@bazanty.net.pl

Bażant złocisty (Chrysolophus pictus obscurus)

  • Bażant złocisty (Chrysolophus pictus obscurus) - gatunek z rodziny kurowatych. Pochodzi z górskich lasów w środkowych i zachodnich Chinach porośniętych gęstymi krzewami oraz bambusem, ale dzikie populacje zostały sprowadzone do Wielkiej Brytani gdzie rozpowszechniły się w lasach mieszanych z gęstym runem. Bażanta złocistego sprowadzono także do innych krajów Europy.

  • Dorosły kogut osiąga długość od 90 do 110 cm, z czego 2/3 długości stanowi jego piękny ogon z czarnymi nakrapianymi plamami w kolorze cynamonu. Na głowie ma jaskrawożółty czub i takiego samego koloru okolice kupra. Pozostała część tułowia a przedewszyskim pierś jest jasno czerwona. Grzywa na głowie zachodząca od tył na szyję tworzy szeroki kołnierz i jest pomarańczowozłoty w czarne pasy. Skrzydła są metalicznie niebieskie, pióra na grzbiecie zielone z ciemną obwódką. Nogi i stopy są żółte. Samica natomiast ma ubarwienie brązowoszare z cętkowanym odcieniem. Tak jak samica brązowoszary kolor ma młodzież bażanta złocistego.
  • Pomimo efektownego wyglądu koguta, to bardzo trudno zobaczyć te ptaki w ich naturalnym gęstym i ciemnym środowisku. W konsekwencji, niewiele iadomo na temat ich zachowania w środowisku naturalnym.

  • Żywią się ziarnem zbóż, zielonymi częsciami roślin oraz bezkręgowcami. Nocują na drzewach a w dzień choć mogą latać, wolą uciekać, jeśli zostanią spłoszone, mogą nagle wzbić się z dużą prędkością w górę.
  • Koguty to poligamiści i w okresię lęgowym gromadzą wokół siebie od 4 do 8 kur. Samica znosi od 6 do 16 kremowych jaj, które wysiaduje przez 22-23 dni.
  • Kategoria: