64-514 Pamiątkowo ul.Szamotulska 15
woj. Wielkopolskie

+48 505 999 317
kontakt@bazanty.net.pl

Bażant bananowy - lutino (Chrysolophus pictus luteus)

  • Bażant Ghigi, bananowy, lutino lub żółty. Znany również jako złocisty Ghigi, jest popularna mutacją. Odmiana ta została uzyskana w niewoli w 1950 roku w Bolonii we Włoszech, przez profesora Alessandro Ghigi, na podstawie typowego Bażanta złocistego, pochodzącego z centralnych i zachodnich Chin porośniętych gęstymi krzewami i bambusem.
  • Dorosły kogut osiąga długość od 90 do 110 cm, z czego 2/3 długości stanowi jego piękny ogon z cimnoszarymi nakrapianymi plamami. Na głowie ma jaskrawożółty czub i takiego samego koloru okolice kupra. Podobnie pozostała część tułowia a przedewszyskim pierś jest koloru żółtego. Grzywa na głowie zachodząca od tył na szyję tworzy szeroki kołnierz i jest pomarańczowozłoty w czarne pasy. Skrzydła są żółtoszare z ciemnymi plamami, pióra na grzbiecie żółte z ciemną obwódką koło szyji. Nogi i stopy są żółte. Samica natomiast ma ubarwienie jasnoszare z cętkowanym jasnym odcieniem. Podobnie jak u Bażanta złocistego młodzież jest ubarwiona jak samica, czyli mają upierzenie koloru jasnoszarego.
  • Żywienie takie somo jak u Bażanta złocistego - ziarno zbóż, zielone części roślin i bezkręgowce. Koguty potrzebują wokół siebie od 4 do 8 kur. Kury znoszą w warunkach niewoli od 10 do 20 i więcej jaj., które najczęściej inkubuje się przez 22-23 dni.
  • Kategoria: