64-514 Pamiątkowo ul.Szamotulska 15
woj. Wielkopolskie

+48 505 999 317
kontakt@bazanty.net.pl

Bażant mongolski (Phasianus colchicus mongolicus)

  • Bażant mongolski, podobnie jak bażant łowny jest wielkości naszej domowej kury. Koguty tych bażantów są większe od samic, mają głowę ciemnozieloną o fioletowym połysku, z dwoma małymi czubkami usznymi, szyja i pierś rdzawo-brązowe, purpurowo błyszczące z czerwonymi i granatowymi plamkami.
  • Upierzenie z wierzchu czerwono-purpurowe, pokrywy skrzydłowe jasne, Grzbiet rdzawo-brązowy z ciemnymi i brązowymi plamami. Oczy otoczone naga skórą w kolorze czerwonym. Skrzydłam natomiast ma brązowo-żółte. Bażanty mongolskie mają białą obrożę, która jest o połowę węższa niż u bażanta łownego i jest przerwana z przodu, nie zamknięta. Koguty mogą osiągać wagę nawed do 2 kg. Długość ciała może dochodzić nawed do 85 cm. Kura natomiast ma upierzenie ciemnobrązowo-szare z czarnymi plamkami i są naturalnie mniejsze i lżejsze od samców. Dzikie populacje bażantów żyją na terenach uprawnych pól, zadrzewionych i zakrzewionych. Lubią tereny z ciekami wodnymi przy których często porasta roślinność trawiasta gdzie mogą się szybko schować przed zwierzyną drapierzną.
  • Okres godowy u bażanta mongolskiego zaczyna się już w marcu a kończy w czerwcu. W tym czasie samica składa od 8 do 14 jaj. Jaja mają skorupę w kolorze ciemnozielonym, podobnym do koloru trawy w której umieszczone jest gniazdo. Czas wysiadywania trwa około 24-25 dni. Pożywienie Bażantów łownych stanowią zboża, różne nasiona oraz owoce, zielone części roślin, jagody i owady. Młode żywią się przedewszyskim pokarmem zwierzęcym tj. mrówki i ich jaja, dżdżownice, ślimaki, żaby, jaszczurki, gryzonie i małe ryby.
  • Kategoria: