64-514 Pamiątkowo ul.Szamotulska 15
woj. Wielkopolskie

+48 505 999 317
kontakt@bazanty.net.pl

Bażant królewski (Syrmaticus reevesii)

  • Bażant królewski zasiedla górskie tereny północnych i środkowych Chin, najlepiej czuje się w lasach iglastych oraz dębowych, a także lasy bambusowe. występuje nawet do wysokości 2600 m n.p.m. W okresie zimowymmożna spotkać bażanta królewskiego w zaroślach śródpolnych na niższych terenach, położonych od 200 do 400 m n.p.m. Został także aklimatyzowany w krajach europejskich i gniazduje dziko np. we Francjii, w Anglii, na Węgrzech oraz bliżej naszej granicy w Czechach. Został także udanie introdukowany na Hawajach. Bażanty królewkie w okresie lęgowym od marca do lipca łączą się w grupy w których na jednego koguta przypada kilka samic, zazwyczaj 2 lub 3, które składają po ok. 7- 10 szaro-brązowych lub oliwkowych jaj, w gniazdach zbudowanych na ziemi w trawie lub w gęstych krzakach, w lekkim zagłębieniu. Do budowy gniazda kura bażanta królewskiego wykorzystuje wyschnięte części roślin, liści a nawet igieł sosnowych. Okres wysiadywania jaj u syrmaticus reevesii trwa od 24 do 25 dni.
  • Wygląd bażantów królewskich, zwłaszcza samców charakteryzuje ozdobne upierzenie, podobnie jak u innych gatunków. Począwszy od głowy która wraz z pióropuszem, podbródkiem i tyłem jest biała, z czarnym paskiem który okrąża całą twarz, oczy i przechodzi na tył głowy. Taki sam czarny pas występuje u nasady szyi, który oddziela głowę od reszty tułowia. Pióra na tułowiu są koloru płowożółtego i dochodzi do podstawy ogona. Wierzchnia część piersi jest kasztanowo czarna a niższa jej część jest bardzo jasna , przechodząca w biel z czarnymi nakrapianymi piórami. Na końcu ogon z czarnymi pręgami i jest bardzo długi. Długość ciała wraz z ogonem może przekraczać 200 cm w tym sam ogon może mieć 160 cm. Samice syrmaticus reevesii są jasno-brązowe z odcieniami koloru płowożółtego oraz białego, a ogon w żółtawo-brązowe prążki. Długość ciała samic jest dużo mniejsza od koguta i może mieć do 70 cm.
  • Jako pożywienie wybiera głównie pokarm roślinny tj. nasina traw, zbóż, owoce, pąki i liście drzew i krzewów, kwiaty, żołędzie oraz niektóre owady, dżd,zownice i ślimaki. Nie pogardzą także roślinami uprawnymi. Młode kurczaki bażanta królewskiego żywią się znalezionymi owadami. W hodowli można podawać im gotowane jajko które wcześniej rozdrobnimy, pasze dla piskląt np. dla indyka oraz larwy mączników.
  • Kategoria: