64-514 Pamiątkowo ul.Szamotulska 15
woj. Wielkopolskie

+48 505 999 317
kontakt@bazanty.net.pl

Woliera dla bażantów ozdobnych

 
  • Na samym wstępie, zanim postanowimy kupić bażanty lub inne ptaki ozdobne musimy mieć do dyspozycji odpowiedni teren na zaplanowanie budowy odpowiedniej klatki dla nich. Klatka dla bażantów lub woliera może być wolnostojąca lub przyległa do innego budynku. Ważnym elementem jest wielkośc woliery, która zależy od tego jakie gatunki bażantów ozdobnych będą w niej przebywać i jakie mają wymagania.
  •  
  • Nasza hodowla bażantów przyjeła zasadę aby wysokość budynku w najniższym miejscu nie miała mniej niż 2 metry, co pozwala swobodnie poruszać się w środku. Kształt ścian bocznych jest obojętny i zależy od pomysłu budującego. Mniejsze woliery do 6 metrów kwadratowych np. dla bażanta złocistego lub bażanta bananowego należy w całości zadaszyć a przy więkrzych część zadaszamy a reszta pozostaje przykryta siatką. W planowaniu musimy uwzględnić zabezpieczenie naszych bażantów przed drapieżnikami i wróblami. W naszym przypadku najleprzym rozwiązaniem było zastosowanie ostatnio modnych płyt betonowych ogrodzeniowych i zakopaniu ich na głębokość 0,5 metra. Z tych samych płyt jest zbudowana tylna ściana woliery która jest zarówno ścianą po stronie wschodniej stanowiącą ochronę przed zimowymi mroźnymi wiatrami. Zamiast płyt można wkopać na tą samą głębokość starą siatkę ogrodzeniową albo blachę. Dla ochrony przed wróblami zastosowaliśmy siatkę o oczkach nie większych niż 2,0 centymetry. Nie polecamy większych oczek, ponieważ młode bażanty ozdobne mogą wcisnąć do nich głowę i udusić się.

  •  
  • Musimy pamiątać także, aby ptaki miały w wolierze jakieś grzędy. Bażant złocisty, bananowy czy diamentowy bardzo chętnie siadają i nocują na grubszych gałęziach. Bażant łowny lub bażant mongolski najczęściej nocują na ziemi i dla nich możemy postawić daszki, szałasy z wikliny lub opartą o tylną ścianę płytę. Na części z wybiegiem możemy posadzić niskie krzewy liściaste, zimozielone, obsiać trawą lub roślinami motylkowymi np. koniczyna lub lucerna. W tak urządzonej wolierze ptaki będą czuły się bezpiecznie.
  • Kategoria: